Başarılı Bir Freelancer Olmak İçin Yapılması Gerekenler

9 Kasım 2018

Başarılı Bir Freelancer Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Freelance çalışma sistemini benimsemiş iş üreticilerine freelancer denir. Freelancer olmak kolaymış gibi görünebilir literatürde öyledir de. Ancak freelancer olmanın ötesinde başarı hedefliyorsanız uymanız gereken bir takım kurallar var. Hayat kurtaran ve çizginizi oluşturmanıza yardımcı olacak olan kurallarımıza buyurun birlikte göz atalım.

Planlı çalışın

Freelance çalışmak plan yapmayacağınız anlamına gelmiyor. Gününüzün ne kadarını işinize ne kadarını ailenize ve ne kadarını işinize ayıracağınızın planını çok iyi yapmalısınız. Bunu haftanın günleri içinde yapabilirsiniz. Örneğin Pazar günlerini tamamen kendinize ayırabilirsiniz. Plan yapmaz ve her an her dakika müşterilerinizin taleplerini gerçekleştirmek için savaş verirseniz kısa süre sonra yorgun düşecek ve verimsiz bir hale geleceksiniz. Planınızı yapmalı ve bu tablo dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz. Başarılı bir freelancer olmak için yapacağınız ilk iş bu olacak.

İki ayağınızın bir pabuca girmemesi için de plan yapmanız şart! Örneğin ay sonunda teslim etmeniz geren bir iş aldınız ve ayın ilk haftasında olduğunuzu düşünüp nasılsa daha vaktim var diyerek işi ötelemeyi düşünebilirsiniz. Tamamen yanlış bir tutum olan bu davranış, ilerleyen birkaç hafta içinde alabileceğiniz başka bir iş ile eski işinizin çakışması durumunda sizi zor durumda bırakacaktır. Belki hiç hesapta olmayan başka bir özel işiniz dahi nasılsa daha 3 hafta var diyerek ötelediğiniz işinizi tamamlamamanıza neden olabilir.

Kendinize yatırım yapın

Hizmet verdiğiniz alanda en iyisi olmak ve buna bağlı olarak tercih edilir isimler arasında yer almak istiyorsanız; kendinize ve işinize yatırım yapmalısınız. Markalaşmak için bu önemli bir adımdır. Hizmet verdiğiniz alanda öne çıkmak için rakiplerinize fark atmak zorundasınız. Freelance yazar olarak hizmet verdiğinizi düşünelim. Web site sahipleri özgün içerik arayışlarına ek olarak SEO uyumlu içerikler talep ederler. Bazıları ise bundan fazlasını talep edebilmektedir. Sizin bir freelancer olarak bu konudaki tüm detayları öğrenmeniz, gerekirse kaynak kitaplar ve özel dersler ile bu yönünüzü geliştirmeniz gerekmektedir.  Böylece aldığınız eğitim ve edindiğiniz tecrübe oranında müşterilerinizden talep edeceğiniz ücret de sıradan yazarlara kıyasla farklı olabilir.

Çalışma ortamınızı uygun hale getirin

Çalıştığınız zaman dilimleri içinde üretkenliğinizi maksimum seviyeye çıkarmak için uymanız gereken maddelerimizden biri de bu! Ev ortamında çalışıyorsanız odalarınızdan bir tanesini çalışma odası haline getirebilir, buradaki dikkat dağıtıcı eşyalarınızı başka bir odanıza transfer edebilirsiniz. Odanızın duvarlarında yapmakta olduğunuz iş ile ilgili görseller ile sizi motive etmesi açısından aylık ve yıllık kazanç planınızın yer aldığı bir grafik bulunabilir. Oldukça sade bir tasarımı tercih etmeniz çalışma sırasında dikkatinizin dağılmasına engel olacaktır. Ev ortamından sıkıldıysanız arada bir çantanızı alıp dışarıda herhangi bir mekâna da gidebilirsiniz. Sonuçta freelancer olmanın en güzel yanlarından biri de zamana ve mekâna hatta insanlara bağlı kalmadan çalışabilmek değil midir? O halde bu avantajı sınırsızca kullanın!

Sağlıklı yaşamaya gayret edin

Saatlerce ufacık bir odada ya da ofiste oturmak zorunda değilsiniz, mesai saatlerinizin dolu dolu geçirilebilmesi için etrafınızda patron veya patroncuklarda yok. O halde çalışırken arada bir yerinizden kalkıp gezinmeli hatta ufak egzersizler yapmalısınız. Eklem ağrıları eşliğinde çalışmayı kimse istemez. Hatta sporu alışkanlık haline getirirseniz sadece freelance iş hayatınızda değil tüm yaşamınızda kaliteyi yakalarsınız. Tükettiğiniz besinlerin karbonhidrat ve yağ ağırlıklı olması kısa sürede kilo almanıza buna bağlı olarak metabolizmanızda bir takım problemlere ve üretkenliğinizin düşmesine neden olacaktır. Freelancer olarak çalışan çoğu iş üreticisinin yaptığı hatalardan biri de sabahlara kadar müşterilerine hizmet vererek gündüz saatlerini de yarı uyanık pozisyonda geçirmeleridir. İlk maddede bahsettiğimiz planlama doğru ve insan fıtratına uygun şekilde belirlendiğinde bu tarz problemler ortadan kalkacaktır.

‘’Hayır’’ demeden reddetmeyi bilin

Tamamlamanız istenen çoğu proje veya iş ücreti emeğinizin tam karşılığı olamayabilir. Bu gibi durumlarda müşteri adayınızı tamamen geri çevirmemek adına, ‘’şu anda elimde bitirmem gereken bir iş var ve ona odaklanmalıyım, şimdilik talebinizi yerine getiremeyeceğim. Dilerseniz bu işi yapabilecek başka bir arkadaşıma iş konusunda detay verebilirim.’’ Cümlelerini can yeleği olarak kullanabilirsiniz. Şartlar ve ücretler her an değişebilir. Bu yüzden kapıyı tamamen kapatmak yerine aralık bırakmak en doğrusu olacaktır.

Sadece uzmanı olduğunuz alanda hizmet verin

Eskiden mahalle berberleri diş çeker, hatta sünnet bile yaparlardı. Sonrasında neler olduğunu yakın çevrenize bakarak gözlemleyebilirsiniz. Bir freelancer olarak başarıyı yakalamak istiyorsanız uzmanı olduğunuz birkaç alanda hizmet vermeniz ve kendinizi bu yönde geliştirerek nirvanaya ulaşmaya çalışmanız atacağınız en doğru adımlardan biri olacaktır. Bu strateji ile müşterilerinizin gözünde oluşacak olan intiba olumlu olacak ve sizi yakın çevresine tavsiye edecektir. Web site tasarımı ile ilgileniyor olabilirsiniz söz gelimi sadece hazır şablonları sitelere entegre edebiliyor olmanız sizi kodlama konusunda uzman yapmaz. Verdiğiniz hizmetin tanımını en doğru şekilde yaparak sınırları çizmelisiniz.

Görüldüğü üzere her işte olduğu gibi freelance hayatında da başarıyı yakalamak için bazı stratejileri uygulamalı ve günlük yaşamınız ile kişiliğiniz nispetinde geliştirmelisiniz. Başarılı bir freelancer olmak için önce kendinizi tanımalı yukarıdaki maddeleri de hayatınıza göre uygulamalısınız. 

İlgini Çekebilir
Makale Yaz Para Kazan 2 yıldan fazla...
Freelance Nedir? 2 yıldan fazla...

Hızlı başlayın

İster alıcı olun, ister satıcı güvenli alışverişin keyfini çıkartın.

Üyelik Oluştur