Freelance Çalışma ve Ofis Hayatı

5 Kasım 2018

Freelance Çalışma ve Ofis Hayatı

Freelance sisteminde önemli olan yapılması istenen işin nihayete erdirilmesidir. Dolayısı ile tamamlanması gereken işin nerede, hangi saatler arası ve nasıl yapılması gerektiği tamamen size kalmaktadır. Günü istediğiniz gibi planlayarak iş ve sosyal yaşamınızı birbiri içinde sürdürebilir, dört duvar arasında sıkıcı mesai arkadaşlarınızla vakit geçirmek zorunda kalmazsınız.

Freelance son zamanlarda tüm dünyada kabul görmüş bir sistemdir. Hem işveren hem de freelancer açısından bunun pek çok nedeni vardır. İşveren açısından düşünüldüğünde daha verimli bir iş ortaya çıkarılmakta ve klasik sigortalı, maaşlı işçi çalıştırma yöntemi ile kıyaslandığında çok daha ekonomik bir iş modeli olduğu kesinlik kazanmaktadır. Çalışan açısından ise bu durum daha esnek çalışma saatleri, sıkıcı iş kıyafetleri ve mesai arkadaşlarının olmadığı herhangi bir ortamda iş üretebilme rahatlığı ile çalışabilme gibi avantajlar sağlamaktadır.

Bu yazımızda freelance çalışma ve ofis hayatı ile ilgili kıyaslamalara yer vereceğiz ve siz hangi grupta yer almak istediğinize karar vereceksiniz. Hazırsanız başlayalım.

FreelanceOfis
Esnek çalışma saatleriSıkıcı mesai saatleri
Çalıma ortamını kendin seçÇalışma ortamın belirli
Can sıkıcı mesai arkadaşları yokO pozisyon belkide sizin hakkınızdı
Saatlerce oturma derdi yokMerhaba eklem ağrıları
Kendi kendinin patronu olTatmin edilmesi gereken patronun olsun
İş yerine yetişme derdin yokTrafikle can sıkıcı bir başlangıç
Kendi hesabını kendin yapParanın yatacağı zamanı bekle

Yukarıdaki tabloda belirtilen maddeler çeşitlendirilebilir. Freelance modeli çalışmayı tercih edenler ofiste çalışanlardan çok daha fazla üretken ve mutlu. Neden mi? İşlerine odaklanıyorlar ve dikkat dağıtan diğer faktörler ile ilgilenmek zorunda değiller. Dahası bir freelancer birden fazla ajansla çalışma fırsatı bulabiliyorken ofis çalışanı sadece bağlı olduğu şirket bünyesinde faaliyet gösterebiliyor. Dolayısı ile ofis çalışanı bağlı olduğu şirket ile birlikte kemer sıkmak zorunda kalıp şirketin olası batmaları ve kapanmaları karşısında çaresiz kalabiliyor. Freelancer hiçbir kuruma ve kuruluşa bağlı kalmadan potansiyeli nispetinde gelir elde ederek iş dünyası şirketlerinin çekişmeleri karşısında kayıtsız kalabiliyor. Filler tepişirken ezilen çimenlerden biri olmak zorunda kalmıyor da diyebiliriz.

Sonuçta freelancer olarak iş dünyasında yer almak çok daha risksiz ve rahat. Ofis çalışanının yaşamak zorunda olduğu stresi yaşamadan iş üretiyor olmak ve kazancınızın bir sınırının olmaması sizce de büyük bir lütuf değil mi?

İlgini Çekebilir

Hızlı başlayın

İster alıcı olun, ister satıcı güvenli alışverişin keyfini çıkartın.

Üyelik Oluştur