Makale Yaz Para Kazan

21 Aralık 2018

Makale Yaz Para Kazan

Makale yazarak para kazanma gerçeğini internet üzerinden kazanç elde etmek isteyen hemen hemen herkes artık bilmektedir. Evet, makale yazarak evde ek gelir elde edilebilmekte hatta zamanla ek gelir gözüyle bakılan bu iş asıl iş olarak karşımıza çıkabilmektedir

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makalenin tanımı ile başlayacak olursak, herhangi bir konuda verilen aydınlatıcı ve ayrıntılı bilgilerlin içerdiği yazı bütünüdür diyebiliriz. Makale yazarak para kazanma işi internet tarihi kadar eski. ‘’Neden yazdığımız makaleler için ücret ödensin ki?’’ Şeklindeki sorularınıza yanıt olarak bir sonraki paragrafı inceleyebilirsiniz. Web sitelerinde kullanılmak istenen ve ticari değeri olan makalelerin ortak özelliklerine bakıldığında;

  1. Özgün oldukları
  2. SEO uyumlu oldukları
  3. Bilgi verici oldukları
  4. Yazım kurallarına dikkat edilerek oluşturuldukları görülmektedir.

Makale satarak para kazanmak istiyorsanız yukarıdaki maddeler ışığında yazınızı oluşturmalısınız.

Makale Özgün Olmalı

Web site ve blogların ihtiyaç duydukları makalelerin özgün olması yani kopya içerik olmaması oldukça önemlidir. Tabi ki bir freelance yazar olarak her konuya hâkim olamayabilirsiniz. Beslendiğiniz kaynaklardan edindiğiniz bilgileri süzerek kendi cümleleriniz ile aktardığınızda yazıda özgünlüğü yakalamış olursunuz. Satırlarını okuduğunuz bu makale konusu belki yüzlerce kez kaleme alındı. Eğer yazar bu makalede de olduğu gibi bilgi ve tecrübelerini kendi cümleleri ile okuyucuya aktarıyorsa özgünlüğü yakalamıştır diyebiliriz. Kopya içeriğin web site ve bloglara hiçbir faydası olmadığı gibi zararı oldukça fazladır. Google'ın gözüne girmek ve sıralamada yükselme kaydetmek için özgün içerik olmazsa olmaz.

Makale SEO uyumlu Olmalı

Makalede özgünlük hakkında bilgi verdiğimize göre SEO uyumluluğu konusuna geçebiliriz. SEO’nun ne olup olmadığı ile ilgili bir açıklama ile başlayalım önce. En basit tabirle SEO, bir web sitesinin veya bloğun arama motorları gözünde değer kazanması ve ilk sıralara getirilmesi için yapılan çalışmalar bütünüdür. Alanında uzman kişilerce yapılan bu çalışmalarda içeriğin yani makalenin SEO uyumlu olması gerekir. SEO uyumlu makaleler genellikle anahtar kelimelerin kullanıldığı, alt başlıklı yazılardan oluşmalıdır. Anahtar kelimenin yazı içinde koyu renkli yazılan söz veya söz öbeği olduğunu da belirtmekte fayda var. ‘SEO uyumlu makale yazmak’ kelimelerini anahtar kelimeye örnek teşkil etsin diye buraya bırakalım.

Makale Bilgi Verici Olmalı

Makale konusu ne ise onunla ilgili bilgiler aktarılmalı ve aktarılan bilgilerin doğruluğu göreceli olmamalıdır. Bir konu hakkında bilgi vermek amaçlı yola çıktıysanız yazı içinde ‘’bana göre…’’ şeklinde bir çıkış yapmamalısınız. Blog yazılarında bu yazımızda da olduğu gibi anlatım dili okuyucu ile sohbet havasında geçmelidir evet, ancak blog yazılarında bile gerçeği çarptırmadan okuyucuya saf bilgiyi sunmak gerekmektedir. Gereksiz kelime israfı yaparak ikilemeler ve bağlaçlar ile yazıyı şişirme çabası da bir yazarın yapmaması gereken davranışlarıdır. Bu tarz anlatımlar hem okuyucuyu sıkacak hem de yazının içeriğinin anlaşılmasını zorlaştıracaktır. Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de bu.

Makale, Yazım Kurallarına Dikkat Edilerek Yazılmalı

Makale yazarken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de noktalama işaretleri ve diğer yazım kurallarına dikkat edilmesi gerektiğidir. Devrik cümleler, bir şiiri oluştururken işimize fazlasıyla yarayabilir ancak söz konusu makale oluşturmaksa yüklem genellikle yazının sonunda yer almalıdır. Virgül ve noktalı virgül kullanımlarına da bu noktada dikkat edilmeli bağlaçların cümleye göre ayrı ve bitişik yazıldığı yerler iyi tayin edilmelidir. Yazım kuralına uygun olmadan yazılan yazılar okuyucunun doğru bilgiye ulaşmasını engelleyerek yazınızdan çabuk sıkılmasına neden olacaktır. Başlıklar ve maddeler halinde makale yazarken dikkat etmeniz gereken ana unsurlara değindik. Artık bir makaleyi oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğini iyi biliyorsunuz.

Son olarak makale yazarak kazanmaya başlamak ve freelancer dünyasının gizemlerini keşfetmek için yazdir.com'a giriş yapıp freelancer başvurunuzu gönderin, yeteneğinizi ve bilginizi paraya dönüştürün.

Hızlı başlayın

İster alıcı olun, ister satıcı güvenli alışverişin keyfini çıkartın.

Üyelik Oluştur